NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
16 korisnika su online (11 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 16

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






čančare i hibernacija
#1
Početni član
Početni član


See User information
Dobio sam kornjaču koja je do sada živjela na moru. Molim vas da mi odovorite kako ju pripremiti za hibernaciju? Na moru nije tako hladno i tlo ne smrzava kao ovdje pa nisam siguran da li da ju samo ostavim da se ukopa u vrtu (živi u vrtu) ili da je smjestim u podrum preko zime. Molim vas da mi predložite u čemu bi bilo najbolje da je smjestim, kakvu podlogu da stavim, da li ju trebam hraniti tijekom hibernacije i čime i sto bi bilo najbolje da joj stavim u što bi se mogla zavući?
Puno hvala na odovoru!

Pisano: 16.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: čančare i hibernacija
#2
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Zao mi je sto je tvoja kornjaca svoje prirodno staniste uz more morala zamijeniti neprirodnim stanistem. Nadam se da ce ti kornjaca prezivjeti jer joj takav stres ne treba prije hibernacije.

Nemoj ju ostaviti da se sama ukopa. Ako si u kontinentalnom dijelu, najbolje da kornjaca hibernira u podrumu. U podrumu se temperatura ne smije spustiti ispod 0, optimalno je da bude od 4-8 C.
Kornjacu treba staviti u kutiju koja je odozgor otvorena radi zraka, ali i zasticena mrezom protiv miseva i stakora. Kutija mora biti dovoljno prostrana za kornjacu da se u njoj moze kretati, a i duboka da mozes staviti dosta materijala za hibernaciju unutra.

Na dno mozes staviti 5 cm krticnjaka (rahle zemlje), zatim hoblovine (ne piljevine koja je sitna i prasnjava), pa suhog lisca iz vrta, od smokvi, vocaka loze, na vrh stavi sijena. Neka kutija bude ispunjena najvise sto moze, skoro do vrha, ali da kornjaca kad ju stavis na vrh ne moze izaci. Kornjaca ce se sama poceti ukopavati unutra. Nekad je potrebno kornjacu po danu vaditi iz kutije ako je vani jos lijepo i suncano, a predvecer je stavljati da se ukopa. Nakon nekog vremena ona se ukopa i vise ne izlazi. Onda kutiju smjestis u podrum, a dotad ju drzis vani. U stvari kutija moze biti vani sve dok je vanjska temp iznad nule. Ja svoje pocnem stavljati u kutiju kad noci postaju hladnije i obicno se ukopaju definitivno nakon 15. 10.

Podrum treba cesto prozraciti da se zrak obnovi.

Mjesec dana ranije moras kornjacu poceti pripremati za hibernaciju.

Priprema se sastoji od:

1. Pripremis kutiju, a lisce mozes nadodavati kako se koja kolicina posusi u vrtu.

2. Pregledas ima li kornjaca kakvih rana po kozi i oklopu i nastojis to sanirati prije hibernacije.

3. Prestanes kornjacu hraniti jer mora prije hibernacije potpuno isprazniti crijeva. Ponudis joj samo vodu u posudici.

4. Nekoliko puta tjedno je stavis u toplu vodu da se banja jer ce na taj nacin izbaciti vise izmeta i brze ocistiti crijeva, a usput ce imati dovoljno vlage da pripremi tijelo na duzi period mirovanja. Ta voda nikako ne smije biti kornjaci preko glave, vec samo do pola tijela, tj. da se kornjaca moze normalno u njoj kretati s glavom iznad vode.

Ako te jos nesto zanima, slobodno pitaj.

Pisano: 17.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: čančare i hibernacija
#3
Početni član
Početni član


See User information
PUNO HVALA NA ISCRPNOM ODGOVORU!
Kornjači smo ogradili dio vrta 4x4 gdje ima trave, maslačaka i drugog bilja koje raste na livadama tako da može sama jesti ali primiječujem da više voli voće i povrće iako čitam ovdje da to baš nije preporučljivo pa ću joj od danas prestati davati. Primijetio sam da npr. maslačak koji prirodno raste u vrtu ne gricka nego kao da čeka da joj ga ja uberem i stavim pred nju i onda jede, vjerojatno joj treba period prilagodbe na drugačiju vrstu trave nego mediteranske koje je dosad jela. Voli da ju lagano polijevam sa vodom iz šlaufa, sva se istegne i namiješta nogice i vrat, je li to dovoljno umijesto banjanja?
Znači materijal za ukopavanje počinjem prikupljati već sada što nije problem jer imam sve u vrtu osim kutije. Od kojeg materijala je najbilja kutija? Je li plastika ok? Jer ako je stavim u npr. papitnatu mogla bi se raspasti...
Znači da ju prestanem hraniti oko 15.9. iako živi u vrtu pa će vjrojatno sama sebi uzeti nešto hrane ako bude htjela.
Da li da ju počnem stavljati u kutiju sredinom devetog mjeseca da se pomalo privikava ili kasnije? Sad si je našla jedno mjesto u vrtu gdje se zavuče i redovito odlazi spavati.
Živim u Zg a konjaču sam dobio od rođaka koji žive na moru, prodali su kuću i sele u stan i ne mogu je držati u stanu, imaju je već preko 20g.
Učinit ću sve da joj ne bude stresno i da se što lakše privikne na novi dom i da joj se ne skrati životni vijek.
inače obožavam kornjače, imam i malu vodenu kornjaču i tri ribice.

Pisano: 18.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: čančare i hibernacija
#4
Početni član
Početni član


See User information
Sad sam zvao stolara u vezi hoblovine, veli da on ima sitnu jer radi sa ivericom. Je li i ta dobra ili mora biti od punog drveta?

Pisano: 18.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: čančare i hibernacija
#5
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Mozes joj povremeno dati voca i povrca, ali ne previse. Moje u vrtu tamane kruske sad kad ih ima , pojedu i smokve koje otpadnu s drveta. I lubenicu vole, damo im ostatke da gule i uzivaju. Ipak, takva prehrana ne smije prevladati. Dakle, glavno da svaki dan dobiju divljih biljaka, a ostalo povremeno.
Vjerojatno je njoj sad stresno kad je promijenila jelovnik i klimu, ali naviknut ce se, glavno da nije potpuno prestala jesti sad prije hibernacije. Probaj joj brati sto vise raznih divljih biljaka, imas na forumu slike biljaka pa ces ih lako prepoznati.

Nije dobro polijevanje slaufom jer je voda vjerojatno hladna, a vani je jako vruce i kornjaca je vruca, ta razlika moze uzrokovati prehladu i upalu pluca, sto je kod kornjaca opasno. Ako je vec zelis osvjeziti, bolje da joj stavis u npr. podlozak od tegli za cvijece mlake vode i ona ce sama jurnuti unutra ako zeli (a najcesce zele ).

Ja koristim one jake kartonske kutije od npr. skenera, monitora itd.
Na dno stavis linoleuma pa zemlju, a gore lisce i slamu. Radije nemoj stavljati hoblovinu jer najcesce je prasnjava pa je to problem za kornjace. Piljevinu nikako. Pazi da ti ta kartonska kutija ne pokisne dok je vani.

Bilo bi dobro da kornjaca bas prestane jesti bar 20 dana prije hibernacije jer ako sama jede u vrtu, nece isprazniti crijeva, tako nismo nis dobili. Moje kornjace bi jele do zadnjeg dana da im dam . Ni meni nije jasno kako onda u prirodi prazne crijeva, ali ravnam se po uputama. Puna crijeva za hibernacije mogu izazvati probleme kornjacama, ipak je to sadrzaj koji tamo ostaje 6 mjeseci.
Vazno je banjati kornjacu za to vrijeme jer im na taj nacin pomazemo da izbace izmet i urin.

Pisano: 18.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: čančare i hibernacija
#6
Aktivan član
Aktivan član


See User information
I da, pocni ju preko noci stavljati u kutiju kad noci postanu hladne, mozes vec krajem 9. mjeseca da se navikne.
Njoj bi mogao naci vecu kutiju da joj ne bude klaustrofobicno posto nije navikla na kutiju.

A kad kutija bude u podrumu, povremeno ovlazi vodom po vrhu, po liscu, pospricaj malo da kornjaca ne bi dehidrirala. Ja to rjesavam tako sto mi u istom prostoru prezimljavaju i biljke pa je uvijek dovoljno vlage jer biljke moram zaliti povremeno tjekom zime.

Pisano: 18.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: čančare i hibernacija
#7
Početni član
Početni član


See User information
ok., znaći hoblovine ne....malo si me zbunio jer si mi u prvom postu napisao da hoblovinu stavim na zemlju pa tek onda lišće i slamu. Kako ti onda svoje kornjače spriječiš da jedu ako žive u vrtu? Iskreno, ne znam što je jela u Dalmaciji, živjela je tamo u vrtu tj. kamenjaru kako to tamo već je, bilo je neke suhe trave i bodljikavih grmova i borova, ovdje ima puno veći izbor bilja....nadam se samo da će se naviknuti.
Berem joj redovito razno bilje u vrtu, malo gricne ali više traži voće.
Koliko sam vidio na forumu to su uglavnom biljke koje ima u svakom vrtu pa ne bi trebalo biti problema.
Bacam se u prikupljanje potrepština.....

Pisano: 19.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: čančare i hibernacija
#8
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Izostavi hoblovinu. Moze zemlja pa lisce, pa sijeno. Najvise neka je lisca, a sijena da prekrije na vrhu.
Ja sam koristila hoblovinu kupljenu u pet centru i jos sam sve prosijala da maknem prasinu. Ove godine vise necu koristiti hoblovinu jer sam nepotrebno komplicirala. Skupi suho lisce po vrtu i miran si. Sijena imas kupiti pakirano u Dm-u, jeftinije je nego drugdje.
Moje imaju jedan ogradjeni dio u koji ih stavim zadnje tjedne prije hibernacije. Tamo je samo trava i gola zemlja, nema klope koja raste pa ih tako sprijecim da jedu. Obicnu travu ne jedu.

Pisano: 19.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: čančare i hibernacija
#9
Početni član
Početni član


See User information
ok., nadam se da ću sijena dovoljno skupiti u vrtu i da neću morati kupovati.....da li se može stavljati lišće od oraha? neki kažu da je otrovno a meni orah raste pokraj jabuka i trešnje pa će mi se lišće sigurno pimiješati.....imaš li kakve informacije o tome?

Pisano: 21.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: čančare i hibernacija
#10
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Dovoljan ti je jedan paket toga sijena, mislim da je oko 15-ak kn.
Nisam bas sigurna za lisce od oraha. Ako kazu da je otrovno, ja ga ne bi stavljala. Evo ti linkovi kako spremiti kornjacu za hibernaciju. Oni u kutiju stavljaju prvo zemlju pa sijeno, a tek na vrh lisce. Mislim da je svejedno.

Ja nikad nisam vadila kornjace tjekom zime da provjerim tezinu. Uvijek je sve bilo u redu. Vazno je dobro pripremiti kornjacu za hibernaciju.

http://membres.multimania.fr/testudo/hibernationgb.html

http://www.slowcoach.org.uk/care/hibernat/hibernat.html

Pisano: 25.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum