NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
13 korisnika su online (13 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 13

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 4 »


Novi smjestaj za kornjaču
#1
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Odlučina sam svojoj mošusnoj nabaviti novi smjestaj, dimenzija 80x35x45, dali bi joj taj smjestaj bio dovoljan kad odraste? koji bi vanjski filter preporucili? ima li netko iskustva sa filterima Hailea H-12, Resun EF800, Kanister Cf800 vidim da na aqua-terrinoj stranici imaju malo jeftinijih pa me zanima kakva im je kvaliteta? Koliki bi bio najbolji protok filtera za te dimenzije?

Pisano: 28.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smjestaj za kornjaču
#2
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
kvalitete je isto 'malo jeftiniji' potrazi po oglasima, nadu se cesto eheim vanjski filteri i nisu puno skuplji nego ovi novi kineski, a kvalitetu nemozes uopce usporediti. problem je sto s vremenom znaju pucat kopce od lose plastike, dihtung kod gume nije najbolji, itd. a kvalitetu pumpe uopce nemozes usporediti izmedu njih. nabolje uzmi eheim ili fluval, imas i polovnih u super stanju za naci, ja osobno znam za eheima koji radi vec 20god. mislim da to dosta govori. i na duge staze puno isplativije+lako ce ti biti nabaviti ako ti zatreba ijedan rezervni dio sto za kineze se bas i nemoze reci. jednog dana ti mozda zatreba nova guma, ili rotor, osovina..a za poznate marke je to lako nabaviti. iako ako pazis dok otvaras da nevuces kopce na silu, ako namazes gumicu, pjesak nesisava do motora..dugo godina ce sluziti bez prjekorno + eheim je tisi, a to puno znaci akospavas u toj sobi. a od ovi navedeni tih je najbolji atman. atmanje inace kineska kopija eheima, slicni modeli, izgledom, ali losija kvaliteta plastike, pumpe...a kvalitena pumpa/motor ce za istu potrosnju struje davati vecu snagu, protok, manje se grijati, itd
-i nije stvar u protoku, koliko je stvar u laznoj deklaraciji, tj. brzinu mjere samo na odredenoj udaljenosti i pod odredenim pritiskom, u praksi to ispadne dosta drugacije. tebi ako akvarij ima 100l sasvim dosta 200-300l protoka, ali pravog, ne deklariranog. probaj mjerit s flasom i stopericom pa ces vidjeti o cemu pricam, dobiveni l/h.
-za biolosku filtraciju je bitan brzi(ali ne prebrzi) protok, da bakterije imaju dovoljno kisika pa su max.ucinkovite. i ako se nema dodatna pumpa u aq protok filtra pomogne zato sto voda brze kola kroz njega, manje sluzi na povrsini bude, bakterije u aq bolje rade, vise kisika u vodi, itd.
za kemijski medij, na 0.5-1kg medija je sasvim dosta 200-300l/h protoka, puno bolje apsorbira otrove nego pri prevelikom protoku.
mehanicki isto tako, da 2x na sat okrene volumen akvarija uvrh glave..nema razloga vecem u odrzavanom akvariju.

Pisano: 29.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smjestaj za kornjaču
#3
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
http://www.njuskalo.hr/index.php?ctl=search2&f_keywords=eheim
neznam dal smijem linkat druge stranice na forumu, ali evo, vec tu na njuskalu imas dva ta 400 i 900kn. i ovaj jeftiniji, 2215, bi ti bio super, tvrde nekoristen, dobre zapremine i protoka. a ovaj drugi, professional 2, 2026, ti je moderniji dizajn, standard u svjetu za kvalitetu., nesto veci protok, u svakom slucaju ja bi radije za njega dao 50% vise nego za novog kineza. a tebi ce i 2215 biti sasvim dovoljan. ako vec nisi pri novcu(znam, nikad nismo:) pretrazi oglase tu i tamo i moze se naci povoljnih filtera. pogledaj i za fluval.
-kupuj dobro, kupuj jednom, kornjace dugo zive a u konacnici ce te jeftinija stvar uvjek izaci skuplje na duge staze., filter treba raditi 24/7 cjele godine i zato treba paziti na kvalitetu.
-i za koji god se filter odlucis, najbitnije je da ga redovito odrzavas, cistis, tako se otpad nece zadrzavat/raspadat u njemu, protok ce biti bolji, mediji ce radit punim kapacitetom...

Pisano: 29.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smjestaj za kornjaču
#4
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
hvala ti na odgovoru, odustala sam od onih kineski, nisam im se previse ni nadala jer mi je cijena bila sumnjivo jeftina, 350kn :) a jel cemu valja JBL CristalProfi, taj mi je nekako za oko zapeo?
i koja bi pojacanja i debljinu stakla mogla staviti na akvarij 80/90x35x45 ili bi za mošusnu bio dobar akvarij juwel125/180

Pisano: 29.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smjestaj za kornjaču
#5
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
taj nikad nisam vidio uzivo osim u ducanu pa nemam iskustva, ali po meni bi sigurno trebao biti bolje kvalitete nego kinez, mada svi vec rade po kini bar imaju bolje kontrole kvalitete i materjala. a i po potrebi lakse ces jednog dana naci neki dio ako ti zatreba.
a kad nesto kosta 350kn, tu ti je pdv, uvozne takse, provizija uvoznika i distrubutera koje su i duple nekada..onda znas koliko kinez potrosio na proizvodnju:)
-ako mislis cristalprofi 700 uzet, on ti je sasvim dovoljan velicinom, 3l medija i 3xvolumen aq/h ces imati. jace ti stvarno netreba za jednu kornjacu.
-mislim da ti je bolje napraviti sama akvarij, samo nazovi hrpu staklara, cjena se moze razlikovati 50-100%. neki se samo oglasavaju kao staklari, u biti nemaju strojeve, ljepe okvire i to. onda on naruci od drugog i uzme proviziju, tuzno ali istinito, zaradi vise nego covjek koji je radio.
i sirina aq ti je bitnija nego visina za kornjacu sto se tice plivanja, jedino da nemoze zbrisat van:)
mozes staklo 6 ili 8mm, a pojacanja po duzini su dovoljna 2-3cm sirine i duzine da idu cjelom unutarnjom duzinom stranica od kraja do kraja. ako hoces mozes jos 2 takva pojacanja stavit po dnu prednje i zadnje stime odma poduplas debljinu spojeva na prednju i zadnju a tu je i tako najaci pritisak vode, iako ako ti voda bude do 35-40cm nije toliko bitno. ali ako jeftino mozes kupiti ta pojacanja/letvice(nekad to izrezuju iz ostataka) nista te nekosta staviti. a ako nestavis, povuci silikonske fuge obavezno od neka 2cm svakako.. fuge je najbolje uvjek staviti po svim kutevima stakla u svakom akvariju, i po duzini i visini, da prekriju sve unutarnje spojeve.
-kod tako malog akvarija nije previse bitno, ali inace ti je uvjek najbolje da se staklo ljepi prozirnim silikonom na acidnoj, kiseloj, bazi, ali ne antifungicidni, a fuge s istim ali crnim, tamnim silikonom.
prozirni je uvjek jaci od istog obojanog na kg/cm2 jer nema dodanih boja, a za fuge je dobar crni jer u nekim aq alge rastu pod silikonom i slabe spoj, pod crnim nemogu, nema svjetla. a i mislim da ljepse izgleda akvarij tako.
-i hoce ti izvana staviti ukrasne rubove? nisu za pojacanje vec naljepljeni forex ili neki slican materjal pa aq ljepse izgleda, nevide se rubovi/fuge. mozes trazit staklara, dosta ih stavlja, a ako si iz zg-a, ima to na par mjesta di mozes kupiti, izrezu ti kolike dimenzije zelis i jako lako se ljepi silikonom, to mozes i sama ako zelis imati a staklar nema.
-i kad bude gotov, obavezno isperi akvarij jer nakon susenja silikona ostanu neki otrovi, napuni ga vodom i ostavi dan, dva, odma testiras jer sve ok zaljepljeno i necuri a voda ce povuci te otrove na sebe
-a ako brzo uzmes akvarij nakon sto ti ga naprave a ima te silioknske fuge, ispitaj prije vode dali je dosta suho, pritisnes fugu prstom, mora biti prilicno tvrda, ako je jos meka, nije suha iznutra. silikon se moze susiti pod vodom ali pusta otrove i nije nikada tako jak kao ovaj susen na zraku. ponekad treba i po tjedan dana susenja do finalne 'cvrstoce', ovisno o sirini, tj. dubini fuga.

Pisano: 29.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smjestaj za kornjaču
#6
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Mislim da cu preko aquaterre naruciti jer ne znam ni jednog pouzdanog i jeftinijeg staklara za izradu akvarija. A o njima se pisalo da dosta kvalitetno izraduju. Znam da je bitnija duzina i sirina al od 80*35* ne mogu ici vise (taman mi je ormaric na kojem bi bio toliki) a visinu cu staviti 45-50 jer mi 10ak cm ode na podlogu i jos 30-35 cm vode, tako da bi skoro do vrha bio pun. Debljinu cu ipak 8mm, sto je sigurno, sigurno je! Poklopac cu vjerojatno stakleni staviti, bar za pocetak i sa reflektorima osvjetliti (samo moram odgovarajuce zarulje za bilje naci sa e14 ili e27 grlom)
Oko filtera cu jos razmisliti ali vjerojatno ce biti jbl cristalprofi e700 ili fluval 105.

Pisano: 29.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smjestaj za kornjaču
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Svakako uzmi u Aqua Terri zato jer su oni profesionalci i imaju potrebne alate za slaganje akvarija, dok vecina staklara improvizira pa akvariji procure i budu neuredno lijepljeni.

Sto se tice dimenzija bilo bi bolje da uzmes malo siri, npr. 40 ili 45 cm, ali s obzirom da je kornjaca sama i 35 ce biti ok. Ako zelis npr. 40 cm sirine na ormaric si samo mozes staviti jednu dasku 80x40 cm i problem rijesen.

Ako ces imati djelomicno punjen akvarij nikako nemoj ici ispod 50 cm dubine jer ti nece sve stati. Ako ces akvarij puniti do nekih 35 cm sa vodom 6 mm ce ti biti dovoljno, no ako ces vise od toga bolje 8 mm. Gornja uzduzna pojacanja su ti dovoljna.
Ako planiras staviti reflektoricu iznad staklenog poklopca odmah cu te upozoriti da kornjaci na taj nacin neces moci stvoriti "hot spot" na kopnu.

Druga opcija je da si uzmes akvarij 80x35x35 cm kojeg punis do vrha pa gore stavis visoki poklopac. Tada ne bi imala problema sa udaljenosti lampe od kopna i ventilacijom. Za tako plitak akvarij bi ti bilo dovoljno 6 mm staklo sa gornjim uzduznim pojacanjima. Ove godine na AkTeru sam izlozio svoju mosusnu u takvom akvariju (ovaj manji na desno):
Smanjena slika

A tvornicke akvarije poput Juwela bolje ne. Jer osim sto ces duplo vise platiti dobiti ces ugrađen filter kojeg ne mozes koristiti kod kornjaca (jer akvarij mora biti pun do vrha da bi radio) i poklopac koji nema ugrađene ventilacijske otvore niti reflektoricu za grijanje. Bolje je onda da nekom platis izradu poklopca koji ce imati sve sto treba.

Sto se tice filtera definitivno Eheim Fluval ili JBL.
Eheim je najkvalitetniji, međutim u slucaju da ti ode koji dio nabavka dijelova je problem. Cesto moras duze cekati da ti naruce i cijene su tada dosta visoke.
Za nas iz Zagreba je najbolji Fluval jer su dijelovi jako lako dostupni. Dijelova uvijek ima u Viliju, Belugu i PC tako da ako ti ikada nesto zatreba gotovo ces sigurno naci isti dan.
JBL je malo jeftiniji, ali dijelovi nisu toliko lako dostupni kao za npr. Fluvala.
Sto se tice velicine filtera JBL e 700 bi jos prosao za tvoj akvarij (iako bi bio bolji e900), međutim Fluval 105 ti definitivno ne bi bio dovoljan, trebala bi uzeti 205. U svakom slucaju za kornjace je bolje uzeti veci model od preporuke proizvođaca.

Pisano: 29.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smjestaj za kornjaču
#8
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
i moras paziti kakav je to ormaric, da moze podnesti tu tezinu, vecina moze, ali bolje je napomenut ima svakakvih ljudi pa stavljaju na svakave stolove. snaga akvarija je i tu bitna jer ako se stol malo ljulja odma su veci pritisci, ili ako netko ima 'klimave' parkete pa se vibracije jace prenose, itd.

Pisano: 30.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smjestaj za kornjaču
#9
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Cula sam se sa aquaterrom i ici cu sa akvarijem 85x35x40 sa staklom 8mm za svaki slučaj, i sa gornjim pojačanjima. Poklopac sam mislila stakleni i dok je upaljena spot lampa pomaknuti poklopac u stanu, al mi se to ipak ne cini najbolje jer bi tad i kornjača kad jos malo poraste mogla zgibati van tako da cu na visoki poklopac. Kolika bi debljina šperploče trebala biti za ovakav akvarij da ne bi bila preteska? Mogu li sa drvofiksom zaljepiti i sa par čavliča izvana učvrstiti dodatno?
Eh sad sto mene muci kod tog poklopca...dal on mora biti cetvrtast (gledam po googlu pa vidim svi četvtasti) ili bi mogao izgledati kao neki krov.. :)
Na jednoj strani sam ograničena sa visinom zbog niskog zida pa sam to nekako ovako zamislila ...da poklopac krece od nizega - 10cm i penje se prema višljem - 30cm (oko 15cm sa lijeve strane bi bio na visini od 30 cm) tamo gdje bi bio na 30cm bi postavila zarulju, a kopno bi stavila tamo di je 10cm. Isto tako bi se sa desne strane spustao na visinu od 10cm... iza bi bila ventilacija i rupe za kablove, a naprijed bi staklo podjelila na 3 djela

Pisano: 01.12.2011

Editirano od tima on 01.12.2011 01:45:07
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smjestaj za kornjaču
#10
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: stormed
i moras paziti kakav je to ormaric, da moze podnesti tu tezinu, vecina moze, ali bolje je napomenut ima svakakvih ljudi pa stavljaju na svakave stolove. snaga akvarija je i tu bitna jer ako se stol malo ljulja odma su veci pritisci, ili ako netko ima 'klimave' parkete pa se vibracije jace prenose, itd.


ovo tu je kao neki ormaric sa policama i ladicama, ima 3 pregrade pa bi ja jos dodatno stavila jednu dasku preko svega tako da zahvati sva 3 djela i da bude sigurnije, bar sto se tice toga da drvo ne pukne.

Pisano: 01.12.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum